Smartfony są urządzeniami, które zmieniają się w błyskawicznym tempie. Na rynku istnieje multum modeli, które można wybrać kierując się własnymi potrzebami. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy należy wybrać telefon służbowy, który będzie w stanie usprawnić pracę najbardziej wymagających użytkowników.
Większość smartfonów posiada wyświetlacze o przekątnej od pięciu do siedmiu cali. Oferowane są rozdzielczości HD, Full HD lub QHD, a wśród wyświetlaczy występują trzy rodzaje:
- AMOLED – zapewniający wysokie nasycenie barw i znajdują się na najwyższej półce smartfonów;
- IPS LCD – stanowi dobre rozwiązanie dla użytkowników zajmujących się grafiką i grami;
- TFT LCD – najsłabsze wyświetlacze z najniższej półki cenowej, jednak wciąż zapewniają szybki czas dostępu, mają dobrą ostrość barw i wysokie parametry w porównaniu do zwyczajnych matryc LCD.
Wśród systemów operacyjnych w smartfonach królują systemy Google Android, Apple iOS i Windows Phone. Istotnym parametrem jest też ilość pamięci RAM, która może się wahać w zakresie od 2 GB RAM do 12 GB RAM. Minimalna zawartość pamięci wewnętrznej wynosi 16 GB, natomiast jeśli istnieje potrzeba przechowywania dużej ilości multimediów, należy skorzystać ze złącza dla kart microSD, dzięki której pamięć telefonu może sięgać nawet do 256 GB.
Smartfony posiadają też funkcję DUAL SIM, dzięki której smartfon posiada dwie karty SIM i nadaje się dla osób, które korzystają z dwóch numerów telefonicznych. Opcja ta jest przydatna dla osób chcących korzystać z numeru prywatnego i służbowego na jednym urządzeniu. Możliwe jest również w tym wypadku skorzystanie z ofert dwóch różnych operatorów sieci komórkowych.
Istotną funkcje spełnia aparat w telefonie. Należy zwrócić uwagę na istotne parametry, takie jak wielkość matrycy, jasność obiektywu, optyczna stabilizacja i szybki autofocus.
W przypadku telefonów służbowych ważnym elementem jest bateria w smartfonie. Wytrzymałość baterii jest bardzo pożądanym elementem użytkowników. Na wytrzymałość baterii mają wpływ wielkość ekranu, procesor i ilość zainstalowanych aplikacji na telefonie. Na pracę baterii wielki wpływ ma także technologia i opcje energooszczędności. Dobra bateria w smartfonie powinna umożliwić przynajmniej dwa dni standardowego używania.
Kolejnym elementem istotnym dla użytkowników jest możliwość łączności bezprzewodowej oraz transmisji danych. Wśród typowych modułów transmisji danych można wyróżnić Bluetooth, Wi-Fi, 3G, 4G LTE i NFC. Dzięki ostatniemu z wymienionych modułów możemy szybko i łatwo sparować urządzenie z akcesoriami bezprzewodowymi, takimi jak drukarki i głośniki. Technologia ta pozwala też na skorzystanie z płatności zbliżeniowej.
Telefon służbowy powinien też mieć dobre cechy wytrzymałościowe – odporność na upadki i zarysowania, a także wodoszczelność. Tylko szczególnie wzmocnione modele zapewnią uchronienie urządzenia przed uszkodzeniem i upadkiem z wysokości.
Dla wymagających użytkowników dostępne są akcesoria dodatkowe takie jak powerbanki, folie ochronne, okulary VR, czy selfie stick.