Jest bardzo wiele dziedzin, w których możemy prowadzić naszą działalność gospodarczą. Wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej firmy. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Każdy, kto ma dobry pomysł na biznes powinien sprawdzić go w realiach rynkowych. Jednak zanim wprowadzimy nasz biznes w życie to potrzebne są bardzo istotne obliczenia.
Przede wszystkim trzeba zacząć od biznes planu. Ten etap jest często pomijany przez początkujących przedsiębiorców. Zupełnie niesłusznie. Solidnie sporządzony biznes plan pozwoli nam uniknąć wielu błędów już na początkowym etapie naszej działalności. Dlatego warto do tematu podejść poważnie. Musimy określić w takim biznes planie jakie są mocne i słabe strony naszej przyszłej działalności. Jedną z takich słabszych stron mogą być dość duże koszty. Szczególnie jest to istotne w początkowym okresie, gdyż wtedy musimy jeszcze zajmować się budowaniem naszej pozycji na rynku. Baza naszych klientów nie jest jeszcze zbyt duża, a z drugiej strony w grę wchodzą duże koszty stałe.
Problem dużych kosztów będzie szczególnie widoczny, jeżeli nasza działalność będzie związana z motoryzacją. Możemy na przykład rozwozić nasze towary do klientów, bądź też robić to na czyjeś zlecenie. Także przewożenie ludzi na przykład taksówką wymaga od nas posiadania sprawnego samochodu. Sprawność samochodu użytkowanego zawodowo pozostawia czasem wiele do życzenia. Samochód użytkowany w działalności gospodarczej narażony jest chociażby przeważnie na znacznie większe przebiegi, a co za tym idzie na znacznie szybsze zużycie podzespołów w stosunku do samochodów użytkowanych prywatnie. Również sam koszt nabycia takiej maszyny może być nie lada problemem. Załóżmy, że decydujemy się na zakup samochodu na rynku wtórnym. Jeżeli ma być to samochód osobowy, to znalezienie odpowiedniego egzemplarza w przystępnej cenie jest możliwe. Jednak, jeżeli samochodem będziemy wozić głównie towary, to należy zaopatrzyć się w samochód ciężarowy. A w tym przypadku ceny odpowiednio utrzymanych egzemplarzy są znacznie wyższe. Problemem jest również to, że zarówno w przypadku samochodu osobowego jak i ciężarowego należy liczyć się ze znacznym spadkiem wartości auta w ciągu kolejnych lat. Nie będą to dobrze zainwestowane pieniądze. Jak temu zaradzić?
Odpowiedzią może być oferta leasingu. Gdy nabywamy auta firmowe w takiej formule to co prawda nie będą one formalnie naszą własnością, ale poza tym takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. W takim przypadku możemy być pewni, że we flocie samochodowej naszej firmy znajdą się egzemplarze fabrycznie nowe, a co za tym idzie znacznie bardziej godne zaufania niż jednostki z rynku wtórnego. W takiej opcji zazwyczaj dostajemy też ubezpieczenie na korzystnych warunkach a także opiekę serwisową, która pozwoli utrzymać park samochodowy naszej firmy w stanie nadającym się do jazdy.
Motoryzacja w firmie jest bardzo ważnym zagadnieniem. Wszyscy chcemy, aby nasza firma sprawiała wrażenie profesjonalnej i godnej zaufania. Niewątpliwie dobrze utrzymane samochody służbowe mogą w tym pomóc. Dlatego nie warto iść tutaj po linii najmniejszego oporu.